Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI I DZIEŃ CHLEBA

Październik to miesiąc, w którym swoje święto ma chleb. Nasza szkoła już po raz drugi postanowiła uczcić to wydarzenie, w tym roku pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. Obecnie często widzimy zanik szacunku dla chleba i pracy ludzkiej. Pieczywo bywa czasami bezmyślnie wyrzucane, dlatego postanowiliśmy uzmysłowić naszym uczniom, ile trudu i wysiłku potrzeba, by powstało.

Impreza rozpoczęła się degustacją różnych rodzajów pieczywa. Potem uczniowie wysłuchali utworów poetyckich i krótkiej informacji o historii chleba. Następnie obejrzeli filmiki edukacyjne, które przedstawiały:

·         pierwszy etap powstawania pieczywa – wysiew zbóż, praca człowieka związana z ich uprawą,

·         drugi etap powstawania pieczywa – przerabianiem ziarna na mąkę i praca młynarza,

·         trzeci etap powstawania pieczywa –proces wytwarzania chleba (w dwóch rodzajach piekarni: dużej, przemysłowej i małej, rodzinnej).

W końcowej części imprezy odbyła się zabawa muzyczna „Mało nas”, a następnie konkursy: klasy I – III odpowiadały na zagadki związane z chlebem, natomiast klasy starsze wzięły udział w quizie. Oczywiście uczniowie, którzy prawidło odpowiadali, otrzymali nagrody.

Mamy nadzieję, że dzieci zapamiętają, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza, piekarza. Gdyby chleb umiał mówić powiedziałby: „Szanujcie mnie, ponieważ na świecie jest wielu głodnych ludzi, spragnionych chleba!”

Aneta Garkut

wstecz